המרפאה לאורתודונטיה ומומים מולדים
המרפאה לאורתודונטיה ומומים מולדים ברמב''ם בהנהלתו של ד"ר דרור איזנבוד, עוסקת בטיפולים אורתודונטיים במקרים חריגים שכוללים ילדים הנולדים עם מומים מולדים של הפנים והלסתות, ילדים הסובלים מפיגור, ילדים הסובלים ממחלות סיסטמיות ומצבים שלאחר חבלות בפנים ובלסתות.
בנוסף, המרפאה עוסקת בטיפול במבוגרים הסובלים מעיוותים בלסתות.
בכל המקרים האלה, קיים צורך בטיפול רב תחומי ( מולטידיסיפלינרי ) הכולל אורתודונט, רופא שיניים לילדים, קלינאית תקשורת, כירורג פה ולסת, כירורג פלסטי ורופא אף אוזן גרון .
המרפאה ברמב''ם מציגה צוות רב תחומי לטיפול כולל בבעיות האלה. המום המולד הנפוץ ביותר בו אנו מטפלים הוא חיך ושפה שסועים. מום זה מופיע אחת ל-700-800 לידות חי. למום וריאציות שונות ומגוונות: שסע חד או דו צדדי, שסע של השפה, או השפה והחיך, שסע הנלווה למומים נוספים בגוף. במרבית המקרים זהו המום היחידי והילדים אינם סובלים מהפרעות אחרות למעט המום התפקודי והאסטטי של הפנים והלסתות. הטיפול בילדים אלא מתחיל מלידתם ומסתיים עם סיום הגדילה סביב גיל 16 עד 18. הפרוטוקול הטיפולי כולל מספר שלבים אשר בהם משתתפים מומחי הצוות מהתחומים השונים.
טיפול אורתוכירורגי למבוגרים
טיפול זה הינו טיפול אורתודונטי כירורגי משולב הדורש הכנה אורתודונטית של השיניים, קריא יישור קשתות השיניים לצורך ביצוע ניתוח להזזת לסתות.
במקרים אלה מדובר במבוגרים אשר אובחנה עמדה לקויה של אחת הלסתות או שתיהן.
מאחר ותהליך הגדילה במתרפא המבוגר הסתיים לא מכבר, האופציה הכירורגית היא האופציה היחידה שעומדת לרשותם לתיקון העיוות. גם כאן הטיפול הוא בצוות רב תחומי של אורתודונט וכירורג של פה ולסת, ולעתים גם מנתח פלסטי.
הצוות מגדיר את יעדי הטיפול ומתווה את תוכנית הטיפול האורתודונטית והתוכנית הכירורגית הרצויה. במהלך ההכנה האורתודונטית מתבצעות פגישות מעקב עם הצוות וכך גם לאחר הניתוח.