יישור לסתות

יישור לסתות - אורתופדיה קרניופציאלית

יישור לסתות כחלק מטיפולי יישור שיניים

יישור לסתות (אורתופדיה קרניופציאלית), הוא תחום באורתודונטיה בו מבוצע שינוי של עמדת הלסת וגודלה, ולא רק שינוי של עמדת השיניים הנמצאות בה.

לאורך גיל הגדילה (בנים עד גיל 18-19 בנות עד גיל 15-16) ניתן להשפיע על גודל ועמדת הלסת על ידי הכוונה של גדילת הלסתות. לאחר גיל הגדילה לא ניתן עוד להשפיע על מיקום הלסתות וגודלן באמצעות עידוד לגדילה, אלא רק באמצעים כירורגיים (ניתוחיים).

בגילאים צעירים, הטיפול האורתופדי של הכוונת הגדילה של הלסתות מתבצע על ידי הפעלת כוחות בעוצמה גבוהה מהעוצמת הכוחות הנדרשת לתזוזת שיניים (אשר  בעוצמה נמוכה יחסית). בכוחות גדולים אלה לא נקבל תזוזה של השיניים אלא נקבל השפעה על כיוון ומידת הגדילה של עצמות הלסתות עצמן.
בצורה כזו ניתן לעודד גדילה של לסת שהתפתחה בחסר או לעצור גדילה של לסת שהתפתחה ביתר, וכן להרחיב לסת מוצרת.

כמו כן ניתן לשנות את כיווניות (וקטור) צמיחת הלסת, אשר לה משמעות גבוהה על מראה הפנים, החיוך והסגר. כך ניתן לקבל הרמוניה של מבנה הפנים והלסתות אשר יאפשר מאוחר יותר גם בקיעה תקינה של השיניים בהתאמה לכך, או לחילופין יאפשר להזיז את השיניים למקומן הנכון על ידי טיפול מקביל ליישור שיניים.

ככל שאבחון הבעיה הקשורה לגדילת הלסתות יתבצע בגיל מוקדם יותר, כך התיקון יהיה קל יותר. הדבר נובע מפוטנציאל הגדילה, אשר הוא גבוה יותר בגילאים הצעירים. בנוסף הנזק המצטבר בליקוי מבנה הלסת בגיל הצעיר יותר הוא יחסית קטן יותר. על כן, זו אחת הסיבות שבעטין מומלץ להגיע לבדיקה ראשונה אצל האורתודונט כבר בגיל מוקדם (גיל 8-9).

הגעה מוקדמת לבדיקה אצל האורתודונט תאפשר אבחון מוקדם של בעיות גדילה בלסתות או אבחון הנטייה לפתח בעיות כאלה בעתיד, ותאפשר לתזמן את תחילת הטיפול בהתאם.

סיבה נוספת לכך שמומלץ להגיע לבדיקה כבר בשלב מוקדם היא שהתפתחות ליקויים במבנה הלסתות קשורה עם קיום הרגלים מסוימים (מציצת אצבע או מוצץ, נשימת פה, דיבור לקוי הכולל דחיפת לשון וכו').

סילוק ההרגלים המזיקים הללו בגיל צעיר עשויה לאפשר תיקון עצמי (ספונטאני) של עמדת השיניים העקומות והלסת ללא התערבות, או על ידי התערבות מינימלית לתיקון הליקוי שנוצר בהתפתחות הלסתות. על כן יש חשיבות לאבחון המוקדם.
כאמור, לאחר סיום תהליכי הגדילה הטבעיים של הגוף, לא ניתן עוד להשפיע על עמדת הלסתות באמצעות הכוונת הגדילה או אמצעים לא פולשניים אחרים, אלא רק באמצעים כירורגיים.

תחום זה נקרא אורתוגנטיה או אורתוכירורגיה שפירושם טיפול אורתודונטי ליישור שיניים המשולב בניתוח של לסת אחת או של שתי הלסתות על פי הצורך.
לפני ביצוע ניתוח הלסתות ולאחריו יש צורך בביצוע טיפול משלים ליישור השיניים על מנת להתאים אותן לעמדה החדשה של הלסת אשר נוצרה בניתוח.

ביצוע הטיפול המשלים הזה מתבצע אף הוא על ידי האורתודונט באמצעות קשתיות שקופות, אשר עובד בשיתוף פעולה צמוד עם הכירורג המנתח. שילוב זה נדרש לצורך תכנון הטיפול כך שהתוצאה שתתקבל תהיה הטובה ביותר שניתן להשיג עבור הבעיה שמציג המטופל.

דילוג לתוכן