טיפול בשן כלואה

מידע למטופל

טיפול בשן כלואה

טיפול אורתודונטי כירורגי משולב בשן כלואה Impacted Tooth

שן כלואה היא שן שמסיבה כלשהיא איבדה את מסלול הבקיעה התקין שלה ונכלאה אי שם בלסת בתהליך הבקיעה הטבעי שלה. לרוב מדובר בבעיה שאינה נפתרת מעצמה. השן המעורבת ברוב תהליכי הכליאה היא ניב עליון.

לפי הספרות הרפואית בתחום מתברר שניתן למנוע כליאה של ניב על ידי מעקב מוקדם ובמידת הצורך עקירה מוקדמת של הניב הנשירה. כלומר ככל שנטפל בבעיה בגיל מוקדם יותר, יש סיכויים טובים יותר להבקיע את השן למקומה בקשת באופן עצמאי – כלומר ללא משיכה אקטיבית אורתודונטית. לכן רופאי השיניים מצלמים את אזור הניבים העליונים מגיל צעיר, כדי להתחקות אחרי תהליך הבקיעה וזוית הבקיעה של הניבים. במידה ויש ספקות לגבי ליקוי בכיוון הבקיעה ממליצים לעקור את שן החלב ולשמור מקום, כדי לעודד את בקיעת השן הקבועה שנמצאת בנטיה לכליאה, באופן ספונטאני וללא צורך בהתערבות.   במקרים רבים, שיניים כלואות מתגלות בצילום אקראי בגיל מתבגר או כאשר שן החלב נושרת בפתאומיות ונוצר לפתע מרווח בקשת, מבלי שהמתרפאים היו מודעים לבעיה  שיש להם שן חלב בפה.

אופן הטיפול במקרים אלה יכלול ראשית הערכה קלינית ורנטגנית לגבי סיבת הכליאה. במידה ויש גורם החוסם את הבקיעה כגון שן עודפת, ציסטה, או גידול, יהיה צורך בהתערבות כירורגית מוקדמת על ידי כירורג פה ולסת ובנוכחות האורתודונט. בהתערבות זו יבוצע סילוק הגורם החוסם את בקיעת השן הכלואה. באותו מעמד כירורגי תעקר גם שן החלב, במידה וזו עדיין קיימת, ותחשף השן הכלואה, אליה יוצמד (יודבק) סמך (תופסן, קוביה). התופסן המודבק על השן הכלואה יכלול חוט מתכת שישתלשל לכיוון החניכיים מחוץ לפה. אל חוט זה שיכופף כוו תחובר גומית מתיחה או קפיץ מתיחה להבקעת השן הכלואה. במעמד זה נוכל להתרשם מעמדת השן הכלואה בלסת, ולתכנן את דרך המשיכה הקלה והמהירה ביותר לחלל הפה. לאחר מכן יכסה הכירורג את השן בחזרה ברקמת החניכיים שהייתה עליה מלכתחילה והיא תתפר.

 הבקעת השן הכלואה יכול להתבצע באמצעות מערכת הקשתיות השקופות, אליה תחובר הגומיה שתוחלף על ידי המטופל מידי יום או מידי שעות, או אליה יחובר קפיץ המתיחה. לעיתים נדרש שימוש במערכת מקדימה של פלטות מתכתיות או סמכים מודבקים למתיחת השן הכלואה ומשיכתה. בכל מקרה של שן כלואה מתקיימת החלטה ושיקול לגופו של המקרה. במקביל תתקיים גם הערכה של המקום הקיים בקשת לצורך הבקעת השן הכלואה. זאת מאחר וקיים הבדל משמעותי בין מימדי השן הקבועה למימדי השן החלבית. במידה וחסר מקום בקשת, נדרש לעיתים שלב נוסף של השגת מקום לשן הכלואה. שלב זה יכל להתבצע כשלב מקדים לחשיפה הכירורגית או שלב מקביל שיכלול השגת מקום באמצעות הקשתיות השקופות במקביל למשיכת השן הכלואה. משך תקופת המתיחה עד לבקיעת השן לחלל הפה עשוי להמשך 3-5 חודשים.

ליצירת קשר או לתיאום תור בקליניקה

דילוג לתוכן