טיפול אורתודונטי לילדים ונוער

טיפולי יישור שיניים לילדים ונוער

יישור שיניים באמצעות קשתיות שקופות של invisalign

לטיפול בילדים ונוער כולל את מגוון האמצעים האורתודונטיים להזזת שיניים ויישור לסתות. ילדים ונוער היא אוכלוסיית המטופלים הגדולה והמשמעותית ביותר שעבורה התפתח מקצוע האורתודונטיה כתחום נפרד וייחודי ברפואת השיניים.
יישור שיניים במבוגרים לדוגמה התפתח הרבה יותר מאוחר, רק בעשורים האחרונים. הסיבה לכך קשורה בתהליכי הגדילה וההתפתחות של עצמות הגולגולת, הפנים והלסתות ובתהליך הבקיעה הטבעי של השיניים שכולם מתרחשים בטווח הגילאים של הילדים והנוער, ועליהם נועד להשפיע הטיפול האורתודונטי.

עיקר הגדילה של עצמות הפנים והלסתות מתרחשת על פי עקומות הגדילה של הילדים עד לגיל 8-9. מעבר לגיל זה ממשיכה עדיין להתרחש גדילה אך בקצב מתון יותר. שיא משמעותי בגדילת עצמות הפנים והלסתות מתרחש עם ההגעה לשיא הגדילה והתפתחות של הגוף כולו.
זה קורה בבנות בממוצע בגיל 12-13.5 ובבנים בממוצע בגיל 13.5-15. שיא זה של גדילה מוכתב מן העליה ברמת ההפרשת של הורמוני המין בבנים ובבנות. אלו משפיעים על תהליכי הגדילה והופעת סימני המין המישניים: התפתחות החזה ופיזור השומן בבנות, שינוי גוון הקול והופעת זקן בבנים.

ליקויי סגר עשויים להיות קשורים בגדילה והתפתחות לקויים של עצמות הגולגולת הפנים והלסתות היוצרים עיוותים מולדים. הגורמים להתפתחות הלקויה מגוונים וכוללים מחלות ומומים מולדים, תפקודים אוראליים לקויים, תופעות רפואיות כגון אלרגיות, ואסטמה, והרגלים מסוגים שונים כגון מציצת אצבע.

גורמים התפתחותיים אלה ניתנים למניעה, השפעה ושינוי באמצעות התערבות טיפולית מוקדמת בילדים צעירים Invisalign first או התערבות מאוחרת יותר בבני נוער Invisalign Teen. התערבויות טיפוליות אלו נועדו לשפר ולעודד את תהליכי הגדילה הטבעיים של הגוף. שימוש בטכניקות של מיכשור אורתופדי ושל מיכשור פונקציונלי הינן בעלי יכולת למנוע ליקויי סגר ולהשפיע על שיפור גדילת הלסתות ועצמות הפנים.

ליקוי סיגרי בילדים ונוער עשוי להגרם גם מהפרעות דנטליות הכוללות בקיעה לקויה של שיני החלב והשיניים הקבועות, עקירה או נשירה מוקדמת של שיניים כתוצאה ממחלת העששת, מחלת חניכיים או חבלות. גם חוסר מולד של שיני חלב ו/או שיניים קבועות עלול לתרום להתפתחות ליקוי סגר  ולשבש את סדר הבקיעה התקין של השיניים הקבועות.

ביצוע טיפול אורתודונטי ליישור שיניים ולסתות בילדים ובני נוער ימנע או יטפל בליקוי הסגר המתפתח. כך יושגו יחסי סגר תקינים בין קשתות השיניים ועמדה תקינה של עצמות הלסת. אלה מבטיחים שיחזור של תפקודים אוראליים תקינים: לעיסה, בליעה דיבור ונשימה. בנוסף השגת מראה הרמוני ומאוזן של הפנים ואסטטיקה מירבית של החיוך.

הטיפול האורתודונטי בילדים ובנוער במרפאתנו מתבצע בשיטת Invisalign בגילאים אלה מתרחשים שינויים במבנה ומראה הגוף עקב תהלכי הגדילה הטבעיים, ומתפתח דימוי הגוף של הבנים והבנות. באמצעות הטיפול בקשתיות שקופות בשיטת Invisalign המטופלים שלנו זוכים לקבל טיפול אורתודונטי יעיל תוך הפחתה משמעותית בניראות של המיכשור האורתודונטי. כך ניתן לשפר משמעותית את מראה הפנים והחיוך מבלי לפגוע בדימוי הגוף של הילדים ובני הנוער ולהימנע ככל האפשר מהפרעה חברתית ותפקודית.

דילוג לתוכן