שן כלואה

מידע למטופל

שן כלואה

שן כלואה היא שן שמסיבה כלשהיא איבדה את מסלול הבקיעה התקין שלה ונכלאה בעצם הלסת בתהליך הבקיעה הטבעי שלה. לרוב מדובר  בבעיה שאינה נפתרת מעצמה ודורשת התערבות. השן המעורבת ברוב תהליכי הכליאה היא ניב עליון. לפי הספרות הרפואית בתחום מתברר שככל שנטפל בבעיה בגיל מוקדם יותר, יש סיכויים טובים יותר להצליח להבקיע את השן למקומה בקשת באופן עצמאי ספונטאני – כלומר ללא צורך במשיכה אורתודונטית אקטיבית. לכן רופאי השיניים  דואגים לבצע צילום רנטגן לאזור הניבים העליונים מגיל צעיר, כדי להתחקות אחרי תהליך הבקיעה וזוית הבקיעה של הניבים הקבועים העליונים.

במידה ויש  חשד  לליקוי בכיוון הבקיעה של הניב הקבוע ,  מומלץ לעקור את ניב החלב ולשמור מקום,  על מנת לעודד ולאפשר בקיעה ספונטאנית של הניב הקבוע שנמצא בנטיה לכליאה  ללא צורך בהתערבות.   במקרים רבים,  שיניים כלואות מתגלות בצילום אקראי בגיל מתקדם, או כאשר שן החלב נושרת  לפתע ונוצר  פתאום מרווח בקשת. לעיתים זה קורה מבלי שהמתרפאים היו מודעים לבעיה.

כדאי להגיע לבדיקה ראשונית אצל אורתודונט כבר בשלב מוקדם

אופן הטיפול במקרים אלה יכלול ראשית הערכה קלינית ורנטגנית לגבי סיבת הכליאה. במידה ויש גורם החוסם כגון שן עודפת, ציסטה, או גידול, יהיה צורך בהתערבות כירורגית מוקדמת על ידי כירורג פה ולסת ובנוכחות האורתודונט. בהתערבות זו יבוצע סילוק הגורם החוסם את בקיעת השן הכלואה.

באותו מעמד כירורגי תעקר גם שן החלב, במידה וזו עדיין קיימת, ותחשף השן הכלואה, אליה יוצמד (יודבק) סמך (תופסן, קוביה) במידת הצורך. התופסן המודבק על השן הכלואה יכלול חוט מתכת שישתלשל לכיוון החניכיים מחוץ לפה. אל חוט זה שיכופף כוו תחובר גומית מתיחה או קפיץ מתיחה להבקעת השן הכלואה. במעמד זה נוכל להתרשם מעמדת השן הכלואה בלסת, ולתכנן את דרך המשיכה הקלה והמהירה ביותר לחלל הפה. לאחר מכן יכסה הכירורג את השן בחזרה ברקמת החניכיים שהייתה עליה מלכתחילה והיא תתפר.

הבקעת השן הכלואה יכולה להתבצע באמצעות מערכת הקשתיות השקופות, אליה תחובר הגומיה שתוחלף על ידי המטופל מידי יום או מידי כמה שעות. במידה והטיפול יתבצע על ידי מערכת של סמכים אורתודונטיים ניתן לחבר לוו המשתלשל מהשן הכלואה קפיץ משיכה. לעיתים נדרש שימוש במערכת מקדימה של פלטות מתכתיות או סמכים לפתיחת מקום לשן הכלואה ומשיכתה לקשת השיניים. בכל מקרה של שן כלואה מתקיימת החלטה ושיקול לגופו של המקרה. במקביל תתקיים גם הערכה של המקום הקיים בקשת לצורך הבקעת השן הכלואה. זאת מאחר וקיים הבדל משמעותי בין מימדי השן הכלואה הקבועה למימדי השן החלבית הקיימת בפועל בקשת השיניים. במידה וקיים חסר מקום בקשת, נדרש לעיתים שלב  נוסף של השגת מקום לשן הכלואה. שלב זה יכל להתבצע כשלב מקדים לחשיפה הכירורגית או שלב מקביל שיכלול השגת מקום באמצעות הקשתיות השקופות במקביל למשיכת השן הכלואה. משך תקופת המתיחה עד לבקיעת השן לחלל הפה עשוי להמשך 3-5 חודשים.

צילום דנטלי

ליצירת קשר או לתיאום תור בקליניקה

דילוג לתוכן