טיפול אורתופדי להרחבת הלסת העליונה

מידע למטופל

טיפול אורתופדי להרחבת הלסת העליונה

טיפול אורתופדי להרחבת הלסת העליונה, קידום הלסת העליונה והכוונת גדילת הלסת התחתונה

Orthopedic Treatment of Maxillary Expansion and Protraction and Mandibular restraint

במקרים בהם קיים פער בין גדילת הלסתות,  כלומר הלסת התחתונה בולטת ביתר לעומת העליונה, או שהלסת העליונה מוצרת במיוחד או שקועה אחורנית, נדרש טיפול אורתופדי. טיפול אורתופדי נקרא כך מאחר ובסוג זה של טיפול משתמשים בכוחות חזקים במיוחד (כוחות אורתופדיים), שהם בעלי השפעה על תהליך הגדילה של הלסתות (העצמות). לעומתם, כוחות אורתודונטיים חלשים יותר ונועדו להזזת שיניים. במידת הצורך ניתן לבצע לילדים ובני נוער בתהליך גדילה, טיפול אורתופדי לעיכוב גדילת הלסת התחתונה, עידוד גדילת הלסת העליונה קדימה או הרחבת הלסת העליונה לצדדים. עיתוי ההתערבות הוא בעל חשיבות מירבית, והוא מותאם באופן אינדיבידואלי לתהליך הגדילה של כל מטופל. לעיתים קרובות מומלצת התערבות מוקדמת ביותר, עוד בגיל שיני החלב, על מנת לנצל את מירב תקופת הגדילה של הלסתות.

 

המיכשור הנדרש לצורך הרחבה אורתופדית של הלסת העליונה הוא פלטה מתכתית מולחמת על גבי טבעות המותאמות לשיניים הטוחנות ובמרכזה נמצא בורג להרחבת הלסת העליונה (נקראת על-ידי הילדים "עכביש").  הפלטה הזו מודבקת בצורה קבועה באמצעות הטבעות על גבי השיניים. הבורג בפלטה מורחב בתדירות קבועה לפי הנחיות הרופא: פעמיים ביום, פעם ביום או פעם ביומיים.  לעיתים יש צורך לשלב הרכבת מכשיר חיצוני, סנטרון או מסיכת פנים, לצורך השפעה על עיכוב הגדילה של הלסת התחתונה קדימה. מכשיר חיצוני זה מורכב בשעות הבית והלילה למשך מספר חודשים לצורך השפעה אורתופדית.

מיכשור אורתופדי זה שייך ל"דור הישן" של המיכשור, והוא משמש כשלב מקדים אורתופדי לצורך השפעה על גדילת הלסתות. לאחר סיום השלב האורתופדי המקדים ניתן להתקדם לשלב יישור השיניים באמצעות הקשתיות השקופות במסגרת טיפול בילדים InvisalignFirst, או טיפול בבני נוער Invisalign Teen. כלומר לאחר סיום השלב האורתופדי מבוצעת סריקה של השיניים במצב הלסתות החדש, ואז מתבצע התיכנון ליישור השיניים באמצעות הקשתיות השקופות. שלבי טיפול ומיכשור אורתופדי באמצעות קשתיות שקופות מחוזקות, נמצאים בתהליך מתקדם של מחקר, פיתוח וניסוי קליני בחברת ®Invisalign, אולם טרם נמצא בשימוש קליני לקהל הרופאים והמטופלים.

 

ליצירת קשר או לתיאום תור בקליניקה

דילוג לתוכן