כיצד מסיימים טיפול אורתודונטי (תקופת רטנציה)?

מידע למטופל

כיצד מסיימים טיפול אורתודונטי (תקופת רטנציה)?

כאשר ליקוי הסגר נפתר באמצעות טיפול אורתודונטי והושגו יחסי סגר תקינים מסתיים הטיפול האורתודונטי. בשלב הזה השיניים עומדות ביחסים הרמוניים ותקינים בתוך קשת השיניים, וכן בתאום סיגרי מלא בין הקשת העליונה והתחתונה. יתרה מכך, בסיום הטיפול האורתודונטי כאשר ליקוי הסגר הוסר והושתתו יחסי סגר תקינים, השיניים עומדות גם בהרמוניה מלאה עם הרקמות הרכות של הפנים. כך יושגו תפקודים אוראליים תקינים של דיבור, לעיסה, בליעה ונשימה. כמו כן, תושג אסטטיקה טובה של הפנים והחיוך.


מאחר והטיפול הממוצע באורתודונטיה אורך חודשים רבים, במהלכם מוזזות השיניים כברת דרך ניכרת בעצם הלסת, יש צורך לנקוט פרוטוקול סדור לסיום הטיפול. מטרת הפרוטוקול היא לאפשר קיומה של תקופת מעקב (רטנציה) בה תשמר יציבות התוצאה האורתודונטית שהושגה. בתקופה זו תיבנה עצם חדשה סביב השיניים שהוזזו. העצם החדשה והמסויידת תקנה יציבות ותמיכה לשיניים במקומן החדש בקשת. כלומר בתקופת המעקב נאפשר לשיניים הפועלות בכוחות הסגר להשאר יציבות במנח הסופי שהושג בסיום הטיפול האורתודונטי. המטרה היא למנוע תזוזות בלתי רצויות ונסיגה מהתוצאות האידיאליות (Relapse) ביחסים של השיניים בתוך כל קשת וביחסים שהושגו בין הלסתות.


הפרוטוקול כולל הסרת כל המכשור האורתודונטי שהיה בשימוש בתהליך היישור, ביצוע צילומים סופיים לצורך תעוד, מעקב והשוואה עם צילומי ההתחלה ועם צילומים בעתיד ככל שידרשו. בסיומו של כל טיפול אורתודנטי קיימת תקופת מעקב, ושמירה על התוצאות שהתקבלו. התקנת פס מתחתי קבוע (ריטיינר קבוע), המקבע ומונע עודף תזוזות של השיניים בתקופת המעקב. בנוסף מותקנות גם פלטות שקופות מפלסטיק (אומניבק), שתהיינה מורכבות בתדירות הולכת ופוחתת לאורך שעות הערב והלילה במהלך 24 החודשים של תקופת המעקב (ריטיינר נשלף). בתקופת המעקב תדירות הפגישות תפחת לאחת לארבעה עד שישה חודשים. עם סיום תקופת המעקב יוסרו חלק מאמצעי הקיבוע.

ליצירת קשר או לתיאום תור בקליניקה

דילוג לתוכן