טיפול פונקציונלי לסת תחתונה

מידע למטופל

טיפול פונקציונלי לסת תחתונה

טיפול פונקציונלי לקידום והכוונת גדילת הלסת התחתונה – Functional Mandibular Advancement

טיפול פונקציונלי לסת תחתונה הוא טיפול שנועד להשפיע על הכוונת גדילת הלסתות, באמצעות תפקוד (פונקציה) של הרקמות הרכות והקשות של הפנים והלסתות. טיפול כזה אפשרי במתרפאים גדלים כלומר ילדים ובני נוער בהם מתרחשת גדילה. קיימת התאמה גבוהה בין עקומת גדילת הגוף לבין עקומת הגדילה של עצמות הפנים והלסתות. כלומר כל עוד מתקיימת גדילה של הגוף מתקיימת גם גדילה של עצמות הפנים והלסתות.

כאשר גדילת הגוף הכללית מסתיימת גם גדילת הפנים והלסתות אינה קיימת עוד. משך ועיתוי תקופת הגדילה הוא אינדיבידואלי עבור כל מטופל, והוא נקבע על פי נתונים גנטיים הורמונאליים ופיסיולוגיים. הגורם המרכזי המשפיע על הגדילה הוא המאזן ההורמונלי הכולל גם את הורמוני המין בגוף. הורמוני המין אחראים להופעת סימני ההתבגרות המינית המשניים, כגון הופעת המחזור החודשי והתפתחות החזה בבנות, שינוי גוון הקול, והופעת שער הזקן על הפנים בבנים. קיימת התאמה בין עיתוי שיא הגדילה לבין עיתוי הופעת הורמני המין וסימני המין המשניים. שיא הגדילה בבנות מקדים בכ 2-3 שנים לעומת הבנים. בבנות מתרחש שיא הגדילה לרוב בין גיל 12 עד 13.5 בבנים לרוב בין גיל 13.5-15. בילדים ובני נוער בהם קיים פער בעמדת הלסת העליונה לעומת התחתונה, כלומר תת התפתחות של הלסת התחתונה, יש צורך להשפיע על גדילה מואצת דיפרנציאלית של הלסת התחתונה קדימה לעומת העליונה.

באמצעות פיתוח טכנולוגי חדשני של חברת ®Invisalign, ניתן להשפיע על הכוונה פונקציונלית של גדילת הלסת התחתונה קדימה באמצעות הקשתיות.

המכשיר נקרא Mandibular Advancement – אלה הן זוג קשתיות רגילות (עליונה ותחתונה) שנועדו ליישור השיניים, ועליהן הגבהות ייחודיות (כנפיים- Wings) להכוונת גדילת לסת תחתונה. בצורה זו במקביל ליישור השיניים התלת מימדי בפה מתרחשת גם השפעה פונקציונלית על גדילת הלסת התחתונה.

ניתן לשלב את סוג הטיפול הזה בבני נוער במסגרת סוג הטיפול:Invisalign Teen ובילדים במסגרת סוג הטיפול: Invisalign First.

כיצד פועלת השיטה?

הלסת התחתונה היא הלסת הניידת בגוף האדם באמצעות מפרק הלסת הממוקם קידמית לאוזן. במפרק זה נמצא גם מרכז הגדילה של הלסת המכתיב את תהליך הגדילה של הלסת התחתונה. ההשפעה הפונקציונלית להכוונת הגדילה של הלסת התחתונה מתרחשת על ידי מפגש מתוכנת מראש בין שתי הכנפיים. כך הכנף של הקשתית העליונה המורכבת על הלסת הנייחת, פוגשת את הכנף של הקשתית התחתונה וגורמת לגלישת הלסת התחתונה שנדחפת קדימה. הכנפיים בנויות על גבי הקשתיות באופן ממוחשב, ועוברות שינויים במיקומן כל מספר שבועות. כך הכנף העליונה דוחפת עוד ועוד לפנים את הכנף התחתונה, וגורמת להכוונת הגדילה של הלסת התחתונה קדימה.

ליצירת קשר או לתיאום תור בקליניקה

דילוג לתוכן