מה כדאי לבצע קודם? טיפול קוסמטי כירורגי או טיפול אורתודונטי?

מידע למטופל

מה כדאי לבצע קודם? טיפול קוסמטי כירורגי או טיפול אורתודונטי?

טיפול אורתודונטי נועד להשפיע על עמדת השיניים. שורשי השיניים המוזזים באמצעות כוחות אורתודונטיים גורמים לשינוי ברכסי העצם התומכים בשורשי השיניים ומקיפים אותם. שינויים בעמדת השיניים ובעמדת העצם המושפעת מתזוזות שורשי השיניים הנם בעלי השפעות מרחיקות לכת על מנח הרקמות הרכות של הפנים המונחות על גבי השיניים ורכסי העצם: שפתיים, לחיים, האף ומראה פרופיל הרקמה הרכה של הפנים. כך לדוגמה הזזת הלסת התחתונה קדימה בתהליך יישור הלסתות, תשנה ממשמעותית את עמדת השפה התחתונה. בעקבות זאת תושפע צורת הסגירה בין השפתיים במנוחה וצורת המגע בין השפתיים בעת פעילות אוראלית. תזוזת שיניים כזו תשפיע גם על מראה הפרופיל של הרקמות הרכות של הפנים. באופן דומה סגירת רווחים בקשת השיניים העליונה או עקירת שיניים עליונות תגרום להזזה משמעותית של החותכות העליונות אחורנית. הזזה אחורנית של השיניים תגרום לצניחה תואמת ל השפה העליונה המונחת דרך קבע על השיניים ורכסי העצם העליונה של הלסת. התוצאה היא השטחת מראה הפרופיל של הרקמה הרכה של הפנים והגדלת הזווית שבין האף לשפה עליונה (dished-in face).

ביצוע של טיפולים קוסמטיים או כירורגיים לשיפור אסטטי של הפנים גורם גם הוא לשינוי מנח הרקמות הרכות של הפנים ובשל כך לשינוי משמעותי במראה הפנים. בכדי להימנע משינויים לא רצויים במראה הפנים לאחר טיפול אורתודונטי, מומלץ מאוד כי טיפולים קוסמטיים או כירורגיים יעשו רק לאחר סיום התזוזה האורתודונטית. כי רק בסיום התזוזה האורתודונטית ניתן יהיה להתרשם מהעמדה הסופית של השפתיים הלחיים והאף ומקו החיוך הקיים ולהתרשם אם יש צורך בשיפורים אסטטיים נוספים. לאחר הטיפול האורתודונטי המטופל נמצא בשלב קיבוע ושימור ולא צפויה עוד תזוזת שינויים לפיכך לא צפוי עוד שינוי במנח הרקמות הרכות של הפנים. על בסיס המנח הסופי הזה ניתן להוסיף ולשפר את המראה האסטטי של הרקמות הרכות במידה וניכר צורך לכך.

עיניין חשוב נוסף הוא השינויים שעוברות הרקמות הרכות בעקבות טיפולים קוסמטיים וכירורגים. שינויים אלה בטיב הרקמה הנגרמים עקב הזרקות ורקמת צלקת, עשויים לגרום לכך שישנה הענות נמוכה משמעותית של הרקמות הרכות לתזוזות השיניים. בצורה כזו, שינויים והשפעות של תזוזת השיניים על הרקמות הרכות לא יתבטאו כפי שתיכננו בטיפול. גם מהטעם הזה מומלץ שהטיפול הקוסמטי/כירורגי לשיפור האסטטיקה של מראה הפנים יבוצע רק לאחר הטיפול האורתודונטי ולאחר שהשפעותיו של הטיפול על מראה הרקמות הרכות התבטא לחלוטין כפי שתוכנן.

ליצירת קשר או לתיאום תור בקליניקה

דילוג לתוכן